قابل توجه مودیانی که پرونده مالیاتی ناشی از تراکنش‌های بانکی آنان، در جریان بررسی مالیاتی می‌باشد

قابل توجه مودیانی که پرونده مالیاتی ناشی از تراکنش‌های بانکی آنان، در جریان بررسی مالیاتی می‌باشد

▪️قابل توجه مودیانی که پرونده مالیاتی ناشی از تراکنش‌های بانکی آنان، در جریان بررسی مالیاتی می‌باشد 👇🏻 

🔹آخرین بخشنامه سازمان امور مالیاتی در خصوص چگونگی رسیدگی به تراکنش‌های بانکی لغایت عملکرد سال ۹۹، بخشنامه شماره ۵۵۴۹ مورخ ۱۴۰۱/۳/۲۶ می‌باشد. 

🔹بند یک این بخشنامه ضمن تاکید بر بخشنامه شماره ۱۶ مورخ ۱۳۹۹/۱/۳۱ ترجیحا بند ۱۸ آن و نیز سایر مکاتبات مرتبط در خصوص نحوه بررسی و رسیدگی به اطلاعات مالی و پولی واصله از جمله تراکنش‌های بانکی تاکید کرده است:

➖اطلاعات حساب‌های بانکی فی‌النفسه موید درآمد اشخاص نمی‌باشد، مگر اینکه طبق رسیدگی‌های انجام شده و اسناد و مدارک، شواهد و قرائن مثبته‌ای دال بر درآمدی بودن آن احراز گردد.

➖بنابراین در مواردی که در رسیدگی ادارات امور مالیاتی اسناد و مدارک، شواهد و قرائن مثبته‌ای دال بر درآمدی بودن آن بدست نیاید، ادارت امور مالیاتی به صرف تراکنش بانکی، مجاز به اعمال ضریب یا نسبت سود فعالیت و مطالبه مالیات از این بابت نمی‌باشند.

➖در صورتی که قبلا بدون توجه به این امر نسبت به مطالبه مالیات اقدام شده است، مراتب در رسیدگی مجدد در اجرای ماده ۲۳۸ قانون مالیات های مستقیم و یا مراجع حل اختلاف مالیاتی حسب مورد به شرح فوق مورد رسیدگی قرار گیرد.

✍توضیح اینکه موارد فوق برای تراکنش‌های واریز به حساب‌های بانکی غیر متصل به کارتخوان به کار مودیان موردنظر خواهد آمد.

✍یادآوری می‌شود اطلاعات تراکنش‌های بانکی عملکرد سال ۱۳۹۶ برخی اشخاص با تراکنش‌های بالا اخیرا به ادارات امور مالیاتی ارسال که نهایتا تا پایان خرداد ماه منجر به صدور برگ تشخیص مالیات خواهد شد.